ABD’nin orta kesimlerinde hortum felaketi

Texas’ın kuzeyinde, Arkansas’ta, Oklahoma’da ve Kentucky’de meydana gelen hortumlarda bilanço ağır oldu. Çok sayıda insan yaralandı ve farklı eyaletlerde yüzbinlerce kişi elektriksiz kaldı.

TEXAS’TA ‘YIKIM OLDUKÇA ŞİDDETLİYDİ’

Texas eyaletindeki Cook County bölgesi şerifi Ray Sappington ölenler arasında iki ve beş yaşlarında iki çocuk ile aynı aileden üç kişinin bulunduğunu söyledi.

Texas’taki Valley View bölgesinin şerifi geriye sadece enkaz izi kaldığını belirtti ve “Yıkım oldukça şiddetli” dedi. Valley View’den gelen görüntülerde bir benzin istasyonu 

HORTUM ONBİNLERİ ETKİLEDİ

Hortumlar kamyonları devirdi, Dallas yakınlarındaki bir otoyolu kapattı ve bölge genelinde on binlerce kişiyi elektriksiz bıraktı.

Pazar günkü Indianapolis 500 yarışı da şimşek, gök gürültüsü ve şiddetli yağmur nedeniyle dört saat ertelendi, yaklaşık 125 bin seyirci tahliye edildi.

DAKİKALAR İÇİNDE BİNALAR YERLE BİR OLDU

Texas’ın kuzeyindeki bir karavan parkında yaşayan Frank Soltysiak, fırtınayla beraber evinin birkaç dakika içinde yıkıldığını söyledi.

Fırtına sırasında yakınlarda bir restoranda köpeğiyle oturan kişi birlikte restoranın buzdolabına sığındıklarını şu sözlerle anlattı:

ACİL MÜDAHALE BİRİMLERİ HAREKETE GEÇTİ

Texas Vali Yardımcısı Dan Patrick, eyalet acil müdahale birimlerinin afetten etkilenen yerlere müdahale etmek üzere harekete geçirildiğini söyledi.

ARKANSAS’TA POLİSLER İŞ BAŞINDAYDI

Arkansas’ın Rogers kentindeki polis yetkilileri, hortumun ağaçları ve elektrik hatlarını devirmesi ve gaz tedarik hatlarına zarar vermesinin ardından mahsur kalan birkaç kişiyi kurtardıklarını söyledi. Eyalet yetkilileri 26 yaşındaki bir kadının Olvey’de yıkılan bir evin dışında ölü bulunduğunu, çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

KENTUCKY’DE KIRMIZI ALARM 

Kentucky’de Louisville Belediye Başkanı Craig Greenburg sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şiddetli fırtına sırasında bir adamın devrilen bir ağaç nedeniyle öldüğünü belirtti.

YARIM MİLYON KARANLIKTA

Texas’tan Kansas, Missouri, Arkansas, Tennessee ve Kentucky’ye kadar uzanan eyaletlerde yaklaşık 470 bin kişi elektriksiz kaldı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir