Sizce sosyal medya da sigara gibi uyarı etiketi taşımalı mı

Bu günlerde bir tartışma sosyal medya gündeminde dolaşıyor. Sosyal medya için bir uyarı etiketi olmalı mı ? New York Times’ta yayımlanan bir makalede, Murthy, sosyal medyanın gençler arasında yaşanan ruh sağlığı krizinde önemli bir etken olduğunu vurguladı.

Murthy, sosyal medya platformlarında başhekim uyarı etiketlerinin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Bu uyarı etiketlerinin, sosyal medyanın ergenler için önemli ruh sağlığı zararlarıyla ilişkili olduğunu düzenli olarak hatırlatacağını söyledi. Ancak bu tür etiketlerin uygulanabilmesi için Kongre’nin onayı gerektiğine dikkat çekti.

Geçen yıl da benzer endişelerini dile getiren Murthy, sosyal medyanın gençlerin ruh sağlığı için büyük bir risk oluşturduğunu belirtmişti. Son makalesinde ise sosyal medyanın daha yüksek kullanımının, anksiyete ve depresyon riskini artırdığına dair bir araştırmaya atıfta bulundu. Ayrıca, gençlerin neredeyse yarısının sosyal medyanın beden imajları üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söylediğini belirten bir anketi de paylaştı.

Murthy, uyarı etiketlerinin tek başına sosyal medyayı daha güvenli hale getirmeyeceğini, ancak ebeveynler, okullar, doktorlar ve diğerleri için daha iyi bir bilgilendirme sağlayacağını belirtti. Ebeveynlerin ve çocuklarının, dünyanın en iyi ürün mühendisleri ve en güçlü şirketlerine karşı kendi başlarına mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Bu tür bir uygulamanın Kongre’nin işbirliği olmadan gerçekleşemeyeceğini belirten Murthy, yasa koyucuların bazı yaş doğrulama yasaları gibi önlemler üzerinde destek gösterdiğini de ekledi. Ancak, bu tür bir uyarı etiketi uygulamasının ne kadar destek bulacağı belirsizliğini koruyor.

Sonuç olarak, Murthy’nin önerisi, sosyal medya kullanımının potansiyel sağlık risklerini vurgulayan daha belirgin uyarılarla ebeveynler ve gençler için daha fazla farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu tür önlemler, sosyal medyanın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmada önemli bir adım olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir